נגישות

מידע נגיש: כל מה שרציתם לדעת על נגישות, ופתאום העזתם לשאול.
כולנו יודעים מה זה נגישות: הפיכת המרחב הציבורי לנגיש עבור בעלי מוגבלויות. רובנו חושבים על המרחב הציבורי כאל משהו פיזי – אך מה לגבי המרחב הווירטואלי? הרי גם הוא ציבורי. למעשה, האינטרנט היא המרחב הציבורי הרחב ביותר בעולם. אך האם הוא גם נגיש?

שאלה טובה. האינטרנט אינה נגישה במלואה, אך היא עושה צעדים גדולים בכיוון. בישראל, כמו במדינות מתוקנות רבות בעולם, החליטו לשים על כך דגש מיוחד שמגובה בחקיקה. איך זה קשור לעסקים, אתם שואלים? שאלה מצוינת. אם יש לכם אתר שמציע שירות כלשהו, אזי שעל פי התקנות החדשות – הוא חייב להיות נגיש. בדיוק כמו מבנה ציבורי, גינה עירונית וכן הלאה.

נתחיל בחקיקה – מה החוק אומר?

בשנת 2013 נחקקו בישראל תקנות המחייבות בעלי אתרי אינטרנט להנגיש את אתרם לכלל הציבור. תקנות אלו מהוות חלק מחוק השוויון לאנשים בעלי מוגבלויות, שנחקק בשנת 1998. ע"פ סעיף 35 (א), תקנות אלו חלות על אתרים שמספקים מה שמכונה שירות לציבור. אלו כוללים כמובן אתרים של ארגונים ציבוריים גדולים, אבל לא רק: הם כוללים גם עסקים למטרות רווח, ואפילו עסקים קטנים (עוסקים מורשים) ועסקי B2B שנותנים שירות לציבור לקוחות רחב.

מה זה בעצם אתר נגיש?

אתר אינטרנט נגיש הוא אתר שעבר פיתוח או התאמה ע"פ התקן הישראלי 5568, שמתבסס על הנחיות מדויקות של התקן הבינלאומי W3C. אתר נגיש יהיה נגיש לאוכלוסיות בעלות מוגבלויות, לרבות עיוורים וקשיי ראייה (באמצעות אודיו, קריאת טקסטים וניגודיות שמבליטה צבעים), חרשים וקשיי שמיעה (באמצעות כתוביות לסרטונים), בעלי מוגבלויות פיזיות (באמצעות ניווט מבוסס מקלדת לעומת עכבר) ועוד.
ישנם שלוש רמות של נגישות: AAA היא הרמה הגבוהה ביותר, שלאחריה מגיעים AA ו-A. בגדול, החוק דורש רמת נגישות של AA. לפירוט מלא של מאפייני הרמות, כנסו ללינק הבא של "אתר נגיש": http://www.nagish.org.il/?page_id=1427

על מי חלה חובת ההנגשה?

האם אתם הבעלים של אתר שמציע שירות לציבור כלשהו (ציבורי/חינמי או עסקי)? אם כן, אז חובת ההנגשה חלה עליכם.

מתי האתר צריך להיות נגיש?

• שלוש שנים לאתרים קיימים: תקנות הנגישות החדשות נכנסו לתקפן ב-25 לאוקטובר, 2013. כך שאתרים קיימים חייבים להיות נגישים עד ל-25 לאוקטובר, 2016.
• כל אתר שעלה לאוויר לאחר ה-25 לאוקטובר, 2015, חייב למעשה להיות נגיש באופן מידי. זה כולל גם תוספות לאתרים קיימים.

חוץ מאתרים, מה עוד צריך להנגיש?

עסקים וארגונים צריכים גם לוודא שמעבר לאתרי האינטרנט שלהם, גם האפליקציות והמסמכים המקוונים שלהם נגישים לכלל הציבור.

האם ניתן לקבל פטור?

במקרים מסוימים, ניתן לקבל פטור מרמה של AA לרמה של A. למי מגיע פטור? למי שמוכיח שאינו יכול לעמוד בעלויות הכלכליות הכרוכות בנגישות. לעיתים יהיה ניתן לקבל פטור מסיבות טכנולוגיות, כאשר מבקש הפטור יתבקש להוכיח כי לא ניתן לבצע התאמת נגישות ספציפית כיון שאין לו גישה לטכנולוגיה שתומכת בכך.

איך אדע אם האתר שלי באמת נגיש?

לאחר שהנגשתם את אתרכם, תוכלו לוודא שהוא נגיש על ידי ביצוע בדיקה פשוטה באינטרנט. ב-ANATA, נשמח לבצע בדיקה זו עבורכם ולמסור לכם את התוצאות. כמו כן, ברגע שהאתר נגיש, עליכם להצהיר על כך בדף הבית.

לפרטים נוספים וקביעת פגישה חייגו 054-4556855. נשמח לעמוד לשרותכם!